Bart’s Bash and Club Racing – 14-15 September 2019

Horning Sailing Club held their annual Bart’s Bash race on Saturday in light winds on the River Bure, with a fantastic turnout.  Some 25 boats, largely dinghies, making a colourful spectacle on the water.  With a great atmosphere both on and off the water, the emphasis was on taking part rather than winning, and competitors were also joined by the traditional Broads Wherry Olive crossing the line with them when passing through Horning.  Encouragingly, the race attracted a number of sailors who do not usually race to take part for the first time too.  After nearly an hour’s racing, on handicap the race was won by Roger Pettit sailing his Yeoman, with Abbey Penny, and sisters Anya and Zia Gittins second, third and fourth respectively, all sailing Toppers.  Fifth was Oscar Mitchell sailing an Optimist.  So much fun was had that a second race was requested, followed promptly by a third, for which the wind increased slightly which made progress against the tide a little less challenging.  With the fleets split for the remaining two races, the keelboats were won by Abi Tassie helming Yare & Bure Nevada Blue, and Roger Pettit respectively, both Topper races by Abbey Penny, and both Optimist races by Lily Herring.

 

Sunday saw Club racing take place on Hoveton Little Broad.  With variable winds there were some significant wind shifts which resulted in changeable results across the fleets, dependent on whether competitors’ tactical decisions paid off.  The Reedling fleet saw close competition, with Robert Hancock winning the first race in Siskin.  The second race was much closer, initially led by James Pettit sailing Osiris, until a gust took him wide on a buoy, which allowed Robert to overtake and lead the first lap, before a wind shift enabled Ezra Bailey in Jaws and James to sail past.  Eventually Jaws won, followed by Siskin, then Osiris.  The largest fleet of the day – the Yeomans – saw a similar amount of action, with the lead boats on the first lap sailing the wrong course, before unwinding to continue correctly.  Despite this, the first two boats remained the same, the first race won by Roger Hannant in Firefly, ahead of Geoff Stubbs in Tara.  The second race saw these positions reversed, with Paul Clarke third in Two C’Sons.  Both Rebel morning races were won by Kevin Edwards sailing Rebel Maid, with Gerry Hermer in Rebel Sailer and Adrian Hammond  helming Lucky Rebel second in each race respectively, the afternoon race won by Kim West in Rebel.  Three Lasers competed in the afternoon, with Jack Barnham and James Pettit taking a win each.  21/22 September sees Open Dinghy Weekend at Horning Sailing Club – with visiting sailors welcome.

 

About Bart’s Bash

Bart’s Bash is the largest sailing race in the World and the flagship annual event of the Andrew Simpson Foundation, inspired by Olympic Gold and Silver medalist Andrew ‘Bart’ Simpson MBE who passionately believed that everyone should have the chance to try sailing and enjoy the many benefits that it brings.

Junior Regatta and Downriver Race to Thurne

It was a good weekend for Horning Sailing Club with two events taking place.  Saturday saw the annual Junior Regatta as a culmination of the year’s training activities, with a Downriver Race taking place on Sunday.  Some 30+ young people took to the water on Saturday, racing across four fleets in a variety of boats from RS Fevas to Optimists.  As the winds increased racing became more exciting, but the focus was always going to be on fun and participation, with all sailing incredibly well during the day.  Eventually the Gold Fleet Trophy went to James Street with three wins ahead of Hamish Harmer, the Silver Fleet Trophy to Zia Gittins who also won all three races, with Ewan Baker second and Ella Middleton third.  The Bronze fleet Trophy went to Lewis Green with three wins in an RS Tera, ahead of Noah Coombes and Julian Mander, both also sailing Teras, despite tough competition from the Optimists, with the Beginners won by Lily Herring, ahead of Alfie Emson (second) and Zak Shimi (third), all sailing Optimists.  Awards for Effort and Endeavour went to Jenna Smith, Preston Childerhouse and Tallulah Reardon-Burr for their determination throughout the day.

 

Sunday’s racing saw two Yeoman, a Yare & Bure, four Rebels and six Cruisers make their way downriver to Thurne, starting from the Horning Waterworks in light winds.  However, once out of the trees the wind increased and provided quite challenging sailing, particularly after competitors had rounded the turning buoy close to Acle and fought the tide back up towards Thurne.  First Cruiser both to Thurne and the return leg to Horning was Peter Goshawk’s Swallow, whilst first halfdecker both over the water and on handicap was Geoff Stubb’s Yeoman Tara.   Next Saturday the Club is looking forward to being part of Bart’s Bash, the World’s largest sailing race, and to hosting an Open Dinghy Weekend on 21/22 September, an event visiting sailors are very welcome to attend.

The annual Yare & Bure Open and Club Racing

Sailors from Horning Sailing Club took part in three events over the weekend of 31 August/01 September both at home and away.  Whilst a team twelve young sailors enjoyed participating in the Broadland Youth Regatta at Hickling, back on Hoveton Little Broad a Yare & Bure Open was taking place, attracting 14 participants over the two days including four visitors.  Saturday afternoon was very breezy and saw Yare & Bures flying up and down the Broad in challenging conditions, whilst Sunday’s sailing was more manageable.  The first race saw Chris Bunn crewed by Niki Tansley take a win, and this winning streak would be set to continue over the weekend, eventually winning the overall event with four wins out of five races.  A first and two seconds were enough to secure Paul Carrington second overall in White Ermine, whilst Stuart Rix helming Cinnamon Twist was third with two seconds and a third.  Jeremy Tusting who sailed Yare & Bure Brimstone, and has been sailing Whiteboats for some 60 years, said “It was a very enjoyable weekend with exciting racing”.  Club racing took place on the River outside the Clubhouse, the wind varying from gusty to very light, with the biggest turnouts in the morning before the torrential rain and gustier winds hit.  Robert Hancock sailing Siskin won both Reedling races, whilst in the Rebels Kevin Edwards (Rebel Maid) and Amanda Barnes (Rebel Jade) took two wins each.  The Yeomans saw Toby Fields (Tanskey) win the first race, whilst Geoff Stubbs (Tara) won the later two.  A mixed fleet of dinghies competed, with Edward Wildman’s Laser winning both over the water and on handicap ahead of Jack Barnham sailing a Laser Radial, this pattern repeated across all four series.

 

Many thanks to Brian Baker for the photographs.

Club racing 25 August 2019

The August Bank Holiday racing turnout is usually quieter, with many members away sailing at Barton Regatta, and Sunday’s racing had a distinctly relaxed feel about it, taking place in brilliant sunshine on Hoveton Little Broad.  After a short postponement to wait for the breeze to fill in, racing got under way in very light winds, with the Broad, at times, resembling a millpond.  Thankfully the winds picked up a little in the second race, and then the sea breeze kicked in for the afternoon’s racing.

 

Although fleets were small, racing was intense.  This was particularly true in the Reedling fleet which saw the positions change places several times, and in the second race saw a close finish from the whole fleet, Kevin Saunders in Cockatrice overtaking on the final leg to win the race ahead of Stuart Bailey in Jaws and Robert Hancock in Siskin.  The Yeomans saw Geoff Stubbs in Tara win both morning races, Toby Fields in Tanskey winning the afternoon race.  There was fierce competition in the Rebels, with the first morning race won by Kim West and the second by Gerry Hermer.  It was also close in the dinghy fleet, no more than 10 seconds separating the finishers at any one point, with three races won by Preston Childerhouse in a Laser and one by Jane Bowden in a Wanderer.  It was a good afternoon for Preston’s younger brother Oliver, who helmed Kim West’s Rebel to come first during the Allcomers series, competing against both Yeomans and Yare & Bures.

 

Next weekend sees a Yare & Bure Open Event being held on Hoveton Little Broad on Saturday afternoon and Sunday – Visiting sailors will be most welcome.

A rainy Sunday’s racing

It was a breezy day for Horning Sailing Club’s racing on Sunday, with turnouts taking a hit after Horning Week.  Four Yeoman, three dinghies, one Yare & Bure, one Rebel and one Cruiser sailed on Hoveton Little Broad, with the Yeoman races won by Roger Hannant in Firefly and Toby Fields in Tanskey respectively, whilst the dinghy was won by Edward Wildman.  A torrential shower at lunchtime accompanied by strong gusty winds put an abrupt end to racing, with sailors deciding not to return for the afternoon series.  Next Sunday sees racing take place on the Broad once again, fingers crossed for better weather and a better turnout!

Thursday & Friday – Regatta Week 2019

Thursday of Horning Week signifies the Horning Town Open Regatta or – as it’s more colloquially known – “Spoon Day”, where competitors not only sail for trophies but for silver spoons (as an aside, does anyone know the origins of this tradition as I’d love to know!).  In complete contrast to the previous three days the winds started light and remained this way throughout the day – during the lunchtime race the river resembled a millpond!

With turnouts the best of the week, it was good to see some familiar faces back on the water, including Hugh Tusting in the Yare & Bures, Dick Angier and Paul Clarke in the Yeomans, Derek Gibbs in a Reedling and Ken Davies in the Rebels who, encapsulating the true spirit of Horning, took with him a cup and tea and sandwich onboard to enjoy during the race!  It was also good to see a number of visiting sailors, including from NBYC and Oulton Broad, one sailor practising a somewhat untimely man overboard drill with their crew on the river from their 470.

Many single race trophies were sailed for, mostly during the morning series, including the YBOD Bath White Trophy won by Toby Pearce in Moon Moth, the Rebel Lion Trophy won by Joe Brown in Rebel Rascal, the Ranworth Salver won by Jack Copping in Timshel, with the Cockshoot Salver won by Hamish Harmer in Crazy Days.  The Onyx Trophy for Reedlings was won by Robert Hancock in Siskin, the Landamore Open Regatta Trophy for the Yeoman morning race was won by Roger Hannant in Firefly, with Paul Clarke in Two C’ Sons second.

In extremely lights winds the Watermans Race for those employed in the boating industry was sailed for at lunchtime, won by Ellie Edwards in her Splash – beating a Fireball, Yeoman and White Boat over the water, with the Crystal Salver for Cruisers won by Paul Howes helming Melinda. The Second Horning Challenge Cup for the fastest overall during the lunchtime series was won by Jack Copping in his Enterprise.

Busy both on and off the water, it was also President’s Day, where Regatta President Anne Wagstaff laid on a reception enjoyed by all.  During the afternoon series the wind swung around 180 degrees, meaning that competitors sailed upriver on a beat, only to beat back downriver later in the same race.

The evening Water Babies race, which sees under 18s helm Keelboats crewed by under 21s, as always saw a good turnout, with young sailors taking control of Yeomans, Rebels, Yare & Bures and a Reedling.  After Jack Barnham, crewed by Izzy Barham-Brown, pulled out an early lead in Rebel H, he was overtaken by Toby Pearce and Jack Copping in Yare & Bure Scarce Copper, but both were overhauled by Edward Wildman and Oscar Norris in Rebel Rascal, who would eventually go on to win both the Water Babies Second Challenge Cup and the Richard Page Memorial Trophy, just 8 seconds separating Rebel Rascal and Scarce Copper on handicap.

 

Friday saw an unfavourable forecast, meaning that it was questionable as to whether racing would be able to take place at all, but the morning started relatively calm, although numbers on the water were somewhat diminished (perhaps due in part to the disco the previous evening!).

A win in the Reedling morning race secured the series Flight Trophy for Stuart Bailey in Jaws, whilst Kim West won both Rebel races and the Hermes Trophy overall.  It was a good day for Toby Pearce, winning two Laser races, and also for Jamie Logsdon with two wins in her Topper, taking the Partridge Trophy and Mike Evans Coronation Medal for her efforts.  Roger Hannant, with two wins in the Yeomans, won the Yeoman Trophy overall and the Judith Paris Trophy.

As the winds increased, numbers of entrants starting decreased during the day, with the afternoon cruiser race reduced to two entries, the race being won by George Brewis in Amantani.  Gusting 35 mph by the afternoon, this particularly caused chaos in the dinghy fleet, with plenty of capsizes and an Enterprise centreboard becoming casualty to the conditions.

By the evening junior dinghy race it was down to three entries in the increasingly blustery winds – eventually won by Jamie Logsdon in her Topper ahead of Edward Wildman, who came second in his Laser, and Preston Childerhouse third in his Topper, and the final boat to finish, receiving the traditional cannon firing to signify the end of the Regatta Week.

At the end of Horning Week, overall it had been extremely close racing all week with a good spread of trophy winners, no one sailor dominant.  All had sailed well during the week in challenging winds, but special mention must go to the fleet of young Topper sailors who went out in all conditions, amazing everyone with their resilience, camaraderie and determination, and keeping smiling despite numerous capsizes.

Tuesday Horning Week 2019

It was a bright and breezy start for Tuesday’s racing at Horning, with plenty of action from the very first race.  With the line run by Snowflake Sailing Club, some twenty-four dinghies sailed the early morning races across four fleets in lively conditions, with numerous capsizes keeping the rescue crews busy as the competitors sailed a beat up and river, with a run back down.  The first Allcomers B race was won by Jack Barnham sailing his Splash, who would go on to win a second race during the day, with Oscar Norris in a Laser Radial second.  The Topper Gold fleet was won by William Woolston, whilst the Silver fleet was won by Zia Gittins.  The later races were won by Hamish Harmer, and Jamie Logsdon who had two wins.  The Optimist fleet was won by Oliver Smith.

 

As the main series of the day began, the winds were picking up to provide exciting racing – the second Allcomers B fleet saw ten dinghies compete, with Ellie Edwards winning in her Splash.  Eleven Yeomans revelled in the challenging conditions, with two retiring during the course of the race.  First was Geoff Stubbs in Tara, Roger Hannant in Firefly second, and Paul Clarke sailing Two C’ Sons third, with the second Yeoman class race seeing the first two positions reversed.

 

The other fleets decided to reef or use smaller rigs to cope with the increasingly breezy weather, which were also accompanied by torrential rain later in the day.  Both Yare & Bure class races were won by Ron Jackson sailing Holly Blue, whilst the Rebels saw the morning won by Kevin Edwards in Rebel Maid, the afternoon won by Kim West in Rebel.  Both Reedling races were won by Stuart Bailey sailing Jaws.  The lunchtime cruiser race was won by Paul Howes sailing Melinda, ahead of Peter Goshawk’s Swallow, with Peter Taylor’s Mayfly third.  The afternoon mixed Cruiser fleet saw some confusion as to whether there was one start or two, with some starting in the wrong fleet.  Eventually it was won by Melinda helmed by Paul Howes, for the second time during the day’s racing.

 

Monday’s racing – Horning Regatta Week 2019

Monday 5th August saw the start of the 2019 Horning Regatta Week, which began with a good breeze that steadily increased throughout the morning.  The early dinghy races saw a variety of craft take to the water, from Lasers to Optimists who enjoyed sailing in the conditions, providing a colourful spectacle for all those watching.  For some, it was their first time racing, so it provided both an exciting but nerve-wracking challenge for the young sailors.

As the first main series of the day got away, the winds had picked up, and it became a very busy river with boats sailing on the stretch outside the Clubhouse up to the corner.  Some used these conditions to their advantage, particularly in the ten strong Yeoman fleet, where lead boats Geoff Stubbs in Tara and Ezra Bailey in Amethyst were able to break away from the fleet to finish a considerable margin ahead of the others.  Geoff was able to follow this up with another win and a second place later in the day, with the lunchtime Allcomers A race won by Roger Hannant sailing Firefly, also receiving a second and third during the course of the day.  In the other fleets racing remained relatively close, particularly in the large Topper fleet – where James Street, Abbey Penny and Hamish Harmer battled it out for line honours, each winning at least one race in the day, and all three making up the top three spots in every race.  Ron Jackson won both Yare & Bure class races sailing Holly Blue, whilst Peter Brown in Rebel Rothay achieved the same feat in the Rebels, finishing just half a boat length ahead of Kim West in the afternoon series.  The first Cruiser race was won by Paul Howes sailing Melinda, whilst the second was won by George Brewis in Amantani.  Toby Fields sailing Tiderip won the Production Cruiser race.

Over the lunchtime period some very dark clouds made their way over Horning, bringing with them torrential rain which gave everyone a soaking.  As the clouds cleared providing warm sunshine, this also brought an increase in wind, which became quite lively during the afternoon race, before dropping off to very light – all in the same race.

By the evening Allcomers Officers Race, the wind had dropped to provide a pleasant breeze, and was sailed for in a Rebel, Yeoman and three Reedlings – with the Rebel and Yeoman over the line at the start, this gave the Reedlings an opportunity to get away.   Robert Hancock in Siskin made the most of the chance finishing first over the water and on handicap.  The race for the Allcomers First Trophy was won by Oscar Norris sailing a Fireball.

 

Regatta Weekend 2019!

Horning Sailing Club’s annual Regatta Weekend began on Saturday with racing on Hoveton Little Broad.  Some thirty plus boats took to the water over the weekend, including River Cruisers, Reedlings, Yeomans, Rebels, Yare & Bures and an assortment of dinghies.  With the Broad so busy, there was  plenty of action.  The winds were also noticeable over the weekend for being mainly light and shifty, meaning that large advantages could be gained or lost on each lap.  Saturday afternoon saw racing begin with the Reedlings, with Robert Hancock sailing Siskin pulling out an early lead to win the first race, before an incident on the second race  forced his retirement on the final leg just before the finish, allowing the race to be won by Derek Jones sailing Merlin.  Geoff Stubbs started strongly in the Yeomans with two wins, whilst Toby Fields had temporarily defected from the Yeoman Fleet to helm a Rebel and consequently win a race, the other won by Amanda Barnes sailing Rebel Jade.  The Yare & Bures were also split, with a race each won by Alastair Fields (Rosy Wave) and Ron Jackson (Holly Blue).  The first dinghy race was won by Edward Wildman sailing his Laser, and the second by Ellie Edwards sailing a Splash, whilst Abbey Penny won in the Allcomers C class sailing her Topper.  First cruiser on handicap was Mike Reilly sailing Cygnet.

 

Back at the Clubhouse the Pursuit Race was run – it being third time lucky after it had been postponed twice previously due to the weather.  It was sailed for in a variety of boats, from Toppers – which started first, through to Yare & Bures, a Yeoman, a Rebel, Reedlings and a Laser.  After almost an hour’s racing, only around 30 seconds separated the first three finishers, Robert Hancock’s Reedling Siskin crossing the line first, followed closely by Kim West’s Rebel, then Alastair Fields’s Yare & Bure.

 

On Sunday, the winds had picked up a little but were still changeable, providing challenging, and at times, frustrating sailing conditions.  In the Yeomans, Geoff Stubbs recovered from taking the wrong course in the morning race and moving from first to last, to regain first place again and take  a clean sweep of all five races.  The largest fleet of the day was the Rebels, with seven competing, and the races seeing lots of close competition and swapping of places.  The morning race was won by the eldest sailor on the water, Club President Alex Humphries sailing Lucky Rebel, whilst Doug Noble and Peter Brown sailing Rebel Rothay won the later races respectively.   Clive Gardner won two of the YBOD races in Hairstreak, whilst the other was won by Liz Goodyear sailing Chalkhill Blue.  Two of the Allcomers B races were won by Jo Edwards sailing an Enterprise, one race just one second ahead of the Enterprise of Jack Copping, whilst the remaining race was won by Jo’s daughter Ellie sailing her Splash.  The morning cruiser race was won by Peter Goshawk sailing Swallow, whilst the afternoon race was won by George Brewis helming Amantani.  James Street and Abbey Penny battled it out in the Toppers, with just a few seconds separating their finishes – with two races going to James, and one to Abbey.    The Single-handed Enterprise races were closely contended by usual crew and helm team Jack Copping and Thomas Wildman, who on this occasion each helmed and proved closely matched, ultimately winning a race each.

Horning Sailing Club’s annual Regatta Weekend began on Saturday with racing on Hoveton Little Broad.  Some thirty plus boats took to the water over the weekend, including River Cruisers, Reedlings, Yeomans, Rebels, Yare & Bures and an assortment of dinghies.  With the Broad so busy, there was  plenty of action.  The winds were also noticeable over the weekend for being mainly light and shifty, meaning that large advantages could be gained or lost on each lap.  Saturday afternoon saw racing begin with the Reedlings, with Robert Hancock sailing Siskin pulling out an early lead to win the first race, before an incident on the second race  forced his retirement on the final leg just before the finish, allowing the race to be won by Derek Jones sailing Merlin.  Geoff Stubbs started strongly in the Yeomans with two wins, whilst Toby Fields had temporarily defected from the Yeoman Fleet to helm a Rebel and consequently win a race, the other won by Amanda Barnes sailing Rebel Jade.  The Yare & Bures were also split, with a race each won by Alastair Fields (Rosy Wave) and Ron Jackson (Holly Blue).  The first dinghy race was won by Edward Wildman sailing his Laser, and the second by Ellie Edwards sailing a Splash, whilst Abbey Penny won in the Allcomers C class sailing her Topper.  First cruiser on handicap was Mike Reilly sailing Cygnet.

 

Back at the Clubhouse the Pursuit Race was run – it being third time lucky after it had been postponed twice previously due to the weather.  It was sailed for in a variety of boats, from Toppers – which started first, through to Yare & Bures, a Yeoman, a Rebel, Reedlings and a Laser.  After almost an hour’s racing, only around 30 seconds separated the first three finishers, Robert Hancock’s Reedling Siskin crossing the line first, followed closely by Kim West’s Rebel, then Alastair Fields’s Yare & Bure.

 

On Sunday, the winds had picked up a little but were still changeable, providing challenging, and at times, frustrating sailing conditions.  In the Yeomans, Geoff Stubbs recovered from taking the wrong course in the morning race and moving from first to last, to regain first place again and take  a clean sweep of all five races.  The largest fleet of the day was the Rebels, with seven competing, and the races seeing lots of close competition and swapping of places.  The morning race was won by the eldest sailor on the water, Club President Alex Humphries sailing Lucky Rebel, whilst Doug Noble and Peter Brown sailing Rebel Rothay won the later races respectively.   Clive Gardner won two of the YBOD races in Hairstreak, whilst the other was won by Liz Goodyear sailing Chalkhill Blue.  Two of the Allcomers B races were won by Jo Edwards sailing an Enterprise, one race just one second ahead of the Enterprise of Jack Copping, whilst the remaining race was won by Jo’s daughter Ellie sailing her Splash.  The morning cruiser race was won by Peter Goshawk sailing Swallow, whilst the afternoon race was won by George Brewis helming Amantani.  James Street and Abbey Penny battled it out in the Toppers, with just a few seconds separating their finishes – with two races going to James, and one to Abbey.    The Single-handed Enterprise races were closely contended by usual crew and helm team Jack Copping and Thomas Wildman, who on this occasion each helmed and proved closely matched, ultimately winning a race each.