Tuesday Horning Week 2019

It was a bright and breezy start for Tuesday’s racing at Horning, with plenty of action from the very first race.  With the line run by Snowflake Sailing Club, some twenty-four dinghies sailed the early morning races across four fleets in lively conditions, with numerous capsizes keeping the rescue crews busy as the competitors sailed a beat up and river, with a run back down.  The first Allcomers B race was won by Jack Barnham sailing his Splash, who would go on to win a second race during the day, with Oscar Norris in a Laser Radial second.  The Topper Gold fleet was won by William Woolston, whilst the Silver fleet was won by Zia Gittins.  The later races were won by Hamish Harmer, and Jamie Logsdon who had two wins.  The Optimist fleet was won by Oliver Smith.

 

As the main series of the day began, the winds were picking up to provide exciting racing – the second Allcomers B fleet saw ten dinghies compete, with Ellie Edwards winning in her Splash.  Eleven Yeomans revelled in the challenging conditions, with two retiring during the course of the race.  First was Geoff Stubbs in Tara, Roger Hannant in Firefly second, and Paul Clarke sailing Two C’ Sons third, with the second Yeoman class race seeing the first two positions reversed.

 

The other fleets decided to reef or use smaller rigs to cope with the increasingly breezy weather, which were also accompanied by torrential rain later in the day.  Both Yare & Bure class races were won by Ron Jackson sailing Holly Blue, whilst the Rebels saw the morning won by Kevin Edwards in Rebel Maid, the afternoon won by Kim West in Rebel.  Both Reedling races were won by Stuart Bailey sailing Jaws.  The lunchtime cruiser race was won by Paul Howes sailing Melinda, ahead of Peter Goshawk’s Swallow, with Peter Taylor’s Mayfly third.  The afternoon mixed Cruiser fleet saw some confusion as to whether there was one start or two, with some starting in the wrong fleet.  Eventually it was won by Melinda helmed by Paul Howes, for the second time during the day’s racing.

 

Monday’s racing – Horning Regatta Week 2019

Monday 5th August saw the start of the 2019 Horning Regatta Week, which began with a good breeze that steadily increased throughout the morning.  The early dinghy races saw a variety of craft take to the water, from Lasers to Optimists who enjoyed sailing in the conditions, providing a colourful spectacle for all those watching.  For some, it was their first time racing, so it provided both an exciting but nerve-wracking challenge for the young sailors.

As the first main series of the day got away, the winds had picked up, and it became a very busy river with boats sailing on the stretch outside the Clubhouse up to the corner.  Some used these conditions to their advantage, particularly in the ten strong Yeoman fleet, where lead boats Geoff Stubbs in Tara and Ezra Bailey in Amethyst were able to break away from the fleet to finish a considerable margin ahead of the others.  Geoff was able to follow this up with another win and a second place later in the day, with the lunchtime Allcomers A race won by Roger Hannant sailing Firefly, also receiving a second and third during the course of the day.  In the other fleets racing remained relatively close, particularly in the large Topper fleet – where James Street, Abbey Penny and Hamish Harmer battled it out for line honours, each winning at least one race in the day, and all three making up the top three spots in every race.  Ron Jackson won both Yare & Bure class races sailing Holly Blue, whilst Peter Brown in Rebel Rothay achieved the same feat in the Rebels, finishing just half a boat length ahead of Kim West in the afternoon series.  The first Cruiser race was won by Paul Howes sailing Melinda, whilst the second was won by George Brewis in Amantani.  Toby Fields sailing Tiderip won the Production Cruiser race.

Over the lunchtime period some very dark clouds made their way over Horning, bringing with them torrential rain which gave everyone a soaking.  As the clouds cleared providing warm sunshine, this also brought an increase in wind, which became quite lively during the afternoon race, before dropping off to very light – all in the same race.

By the evening Allcomers Officers Race, the wind had dropped to provide a pleasant breeze, and was sailed for in a Rebel, Yeoman and three Reedlings – with the Rebel and Yeoman over the line at the start, this gave the Reedlings an opportunity to get away.   Robert Hancock in Siskin made the most of the chance finishing first over the water and on handicap.  The race for the Allcomers First Trophy was won by Oscar Norris sailing a Fireball.

 

Regatta Weekend 2019!

Horning Sailing Club’s annual Regatta Weekend began on Saturday with racing on Hoveton Little Broad.  Some thirty plus boats took to the water over the weekend, including River Cruisers, Reedlings, Yeomans, Rebels, Yare & Bures and an assortment of dinghies.  With the Broad so busy, there was  plenty of action.  The winds were also noticeable over the weekend for being mainly light and shifty, meaning that large advantages could be gained or lost on each lap.  Saturday afternoon saw racing begin with the Reedlings, with Robert Hancock sailing Siskin pulling out an early lead to win the first race, before an incident on the second race  forced his retirement on the final leg just before the finish, allowing the race to be won by Derek Jones sailing Merlin.  Geoff Stubbs started strongly in the Yeomans with two wins, whilst Toby Fields had temporarily defected from the Yeoman Fleet to helm a Rebel and consequently win a race, the other won by Amanda Barnes sailing Rebel Jade.  The Yare & Bures were also split, with a race each won by Alastair Fields (Rosy Wave) and Ron Jackson (Holly Blue).  The first dinghy race was won by Edward Wildman sailing his Laser, and the second by Ellie Edwards sailing a Splash, whilst Abbey Penny won in the Allcomers C class sailing her Topper.  First cruiser on handicap was Mike Reilly sailing Cygnet.

 

Back at the Clubhouse the Pursuit Race was run – it being third time lucky after it had been postponed twice previously due to the weather.  It was sailed for in a variety of boats, from Toppers – which started first, through to Yare & Bures, a Yeoman, a Rebel, Reedlings and a Laser.  After almost an hour’s racing, only around 30 seconds separated the first three finishers, Robert Hancock’s Reedling Siskin crossing the line first, followed closely by Kim West’s Rebel, then Alastair Fields’s Yare & Bure.

 

On Sunday, the winds had picked up a little but were still changeable, providing challenging, and at times, frustrating sailing conditions.  In the Yeomans, Geoff Stubbs recovered from taking the wrong course in the morning race and moving from first to last, to regain first place again and take  a clean sweep of all five races.  The largest fleet of the day was the Rebels, with seven competing, and the races seeing lots of close competition and swapping of places.  The morning race was won by the eldest sailor on the water, Club President Alex Humphries sailing Lucky Rebel, whilst Doug Noble and Peter Brown sailing Rebel Rothay won the later races respectively.   Clive Gardner won two of the YBOD races in Hairstreak, whilst the other was won by Liz Goodyear sailing Chalkhill Blue.  Two of the Allcomers B races were won by Jo Edwards sailing an Enterprise, one race just one second ahead of the Enterprise of Jack Copping, whilst the remaining race was won by Jo’s daughter Ellie sailing her Splash.  The morning cruiser race was won by Peter Goshawk sailing Swallow, whilst the afternoon race was won by George Brewis helming Amantani.  James Street and Abbey Penny battled it out in the Toppers, with just a few seconds separating their finishes – with two races going to James, and one to Abbey.    The Single-handed Enterprise races were closely contended by usual crew and helm team Jack Copping and Thomas Wildman, who on this occasion each helmed and proved closely matched, ultimately winning a race each.

Horning Sailing Club’s annual Regatta Weekend began on Saturday with racing on Hoveton Little Broad.  Some thirty plus boats took to the water over the weekend, including River Cruisers, Reedlings, Yeomans, Rebels, Yare & Bures and an assortment of dinghies.  With the Broad so busy, there was  plenty of action.  The winds were also noticeable over the weekend for being mainly light and shifty, meaning that large advantages could be gained or lost on each lap.  Saturday afternoon saw racing begin with the Reedlings, with Robert Hancock sailing Siskin pulling out an early lead to win the first race, before an incident on the second race  forced his retirement on the final leg just before the finish, allowing the race to be won by Derek Jones sailing Merlin.  Geoff Stubbs started strongly in the Yeomans with two wins, whilst Toby Fields had temporarily defected from the Yeoman Fleet to helm a Rebel and consequently win a race, the other won by Amanda Barnes sailing Rebel Jade.  The Yare & Bures were also split, with a race each won by Alastair Fields (Rosy Wave) and Ron Jackson (Holly Blue).  The first dinghy race was won by Edward Wildman sailing his Laser, and the second by Ellie Edwards sailing a Splash, whilst Abbey Penny won in the Allcomers C class sailing her Topper.  First cruiser on handicap was Mike Reilly sailing Cygnet.

 

Back at the Clubhouse the Pursuit Race was run – it being third time lucky after it had been postponed twice previously due to the weather.  It was sailed for in a variety of boats, from Toppers – which started first, through to Yare & Bures, a Yeoman, a Rebel, Reedlings and a Laser.  After almost an hour’s racing, only around 30 seconds separated the first three finishers, Robert Hancock’s Reedling Siskin crossing the line first, followed closely by Kim West’s Rebel, then Alastair Fields’s Yare & Bure.

 

On Sunday, the winds had picked up a little but were still changeable, providing challenging, and at times, frustrating sailing conditions.  In the Yeomans, Geoff Stubbs recovered from taking the wrong course in the morning race and moving from first to last, to regain first place again and take  a clean sweep of all five races.  The largest fleet of the day was the Rebels, with seven competing, and the races seeing lots of close competition and swapping of places.  The morning race was won by the eldest sailor on the water, Club President Alex Humphries sailing Lucky Rebel, whilst Doug Noble and Peter Brown sailing Rebel Rothay won the later races respectively.   Clive Gardner won two of the YBOD races in Hairstreak, whilst the other was won by Liz Goodyear sailing Chalkhill Blue.  Two of the Allcomers B races were won by Jo Edwards sailing an Enterprise, one race just one second ahead of the Enterprise of Jack Copping, whilst the remaining race was won by Jo’s daughter Ellie sailing her Splash.  The morning cruiser race was won by Peter Goshawk sailing Swallow, whilst the afternoon race was won by George Brewis helming Amantani.  James Street and Abbey Penny battled it out in the Toppers, with just a few seconds separating their finishes – with two races going to James, and one to Abbey.    The Single-handed Enterprise races were closely contended by usual crew and helm team Jack Copping and Thomas Wildman, who on this occasion each helmed and proved closely matched, ultimately winning a race each.

Sunday’s Downriver Race to Thurne

Horning Sailing Club’s Downriver Race to Thurne took place on Sunday in overcast conditions.  Although not as sunny as the previous week, the rain mainly held off, and the winds were stronger than forecast providing pleasant sailing conditions.  With very light winds to begin with, the start was from Horning Waterworks, where immediately after the start a beat through the trees resulted in a bottleneck of the majority of the 16-strong fleet, before they broke away one by one to continue down to Thurne.  First boat to reach Thurne was Peter Goshawk’s River Cruiser Swallow, with Cruiser Lacewing helmed by Ron Jackson second.  Third over the water and first Keelboat was Robert Hancock’s Reedling Siskin, ahead of Geoff Stubb’s Yeoman Tara.  Third Keelboat was Clive Gardner’s YBOD Hairstreak, whilst third-placed Cruiser was George Brewis’s Amantani.   Given the forecast for winds to drop, the return saw fewer competitors sail back, although the wind did keep up, on the mainly beating course back to the Waterworks.  The Cruisers finished this leg in the same order, whilst Siskin and Tara switched places on handicap, and Folly helmed by Roger Lambourn was third.

Try Sailing, Sundown Series and Club Racing

Several events took place over the weekend at Horning Sailing Club.  With a number of young sailors heading to the Weymouth and Portland National Sailing Academy to sail in the Norfolk Team for the National Schools Sailing Regatta, youth activity was down, but many still enjoyed the good conditions over the weekend.  Saturday saw a Try Sailing open afternoon on the river at Horning, where, despite breezy conditions and threatened thunderstorms, an exciting sail was enjoyed by visitors to HSC, followed by the continuation of the Sundown Series.  Sunday saw a split programme of racing on the Broad and River, with an increasing breeze throughout the day.  Large wind shifts on Hoveton Little Broad in the morning made racing close.  Robert Hancock sailing Siskin and Ezra Bailey in Jaws battled it out in the morning Reedling races, although in the end experience won over youth, with Siskin taking two wins.  Ellie and Kevin Edwards took three wins in Rebel Maid, ahead of Lucky Rebel, sailed by Gary Wright and Adrian Hammond.  First Yeoman for all three races was Geoff Stubbs sailing Tara, with Tanskey (Toby Fields) second.  Winning all three Yare & Bure races was Alastair Fields sailing Rosy Wave, ahead of Hairstreak helmed by Clive Gardner.  First Cruiser was Pickle helmed by Phil Montague, with Rushmere sailed by Robert Harris second.

Club Racing 14/07/19

The forecast for Sunday’s racing on Hoveton Little Broad had been for moderate winds throughout the day.  On arrival, however, they were lighter than forecast and for one lap during the second race dropped to be non-existent before picking up for the afternoon series.  Whilst the overhead storm clouds were ominous, there was only a short shower during the morning’s races.  In the Reedlings, Stuart Bailey sailing Jaws opted to use a smaller mainsail, but the winds proved not strong enough for this to pay off, with both morning races won by Derek Jones sailing Merlin.  All the Yeomans sailed with small jibs, Geoff Stubbs winning all three races in Tara.  Kim West won two of the three Rebel races in Rebel, with the third going to Gerry Hermer in Rebel Sailer.  Kevin Saunders sailing Silver Cloud won two Yare & Bure races, the third won by Alastair Fields in Rosy Wave.  A Splash, Enterprise and several Lasers competed in the dinghies, with the first race won on handicap by Ellie Edwards’s Splash, and the second by Toby Pearce in his Laser.

Keelboat Weekend 2019

 

It was a weekend of two contrasting days for Horning Sailing Club’s Keelboat weekend held on both the River and Broad.  Despite a predicted moderate breeze on Saturday, the afternoon’s racing saw very light winds bordering on non-existent, meaning the race was a little more than a drift in drizzly conditions, competitors being taken up the river on the tide, and facing a struggle to make progress against it back to the Clubhouse.  The dropping wind and increasing tide meant that the OOD finished racing up the river, and the second race and afternoon’s planned Pursuit race were postponed.

Sunday morning saw warm sunshine, and races on Hoveton Little Broad were subject to extremely fluky winds which varied in both direction and strength, proving a challenge for competitors, and making racing very close.   For the afternoon series the winds picked up to be quite strong and gusty at times.   In the Reedling fleet, Robert Hancock sailing Siskin made it four wins out of five to take the class honours, ahead of Roger and James Pettit in Osiris, whilst Geoff Stubbs sailing Tara won the Yeomans with three wins out of four, the remaining win and second overall going to Toby Fields in Tanskey.   Although four raced on the water, the only Rebel that sailed both days to qualify for the weekend was Lucky Rebel, helmed by Alex Humphries, Gary Wright and Adrian Hammond.   The strongest fleet of the weekend was the Yare & Bures, with eight on the water.  First overall with two firsts and two seconds was Ron Jackson sailing Holly Blue, second overall was David Means in Painted Jezebel.

Looking ahead, HSC is hosting two Try Sailing events for the next two weeks – with Saturday 13 July aimed at female participation, and the 20 July open to all.  Both sessions run 13.30-15.30pm and cost £5 per person to take part.

 

 

Sunday’s racing 30th June

It was a breezy Sunday at Horning Sailing Club for racing in the morning on Hoveton Little Broad.  Whilst the wind strength varied, it was generally strong, which resulted in a few dinghy capsizes, although no keelboats opted to reef.  The afternoon series took place on the river, with the winds not dropping as much as predicted.  With a number of Yeomans taking part in the Nationals at Norfolk Broads Yacht Club, the fleet was reduced to four, with all four races won by Toby Fields helming Tanskey.  The Rebels saw Kim West take two wins during the day, and Ron Jackson won both Yare & Bure races in Holly Blue.  Winning cruiser was Phil Montague’s Pickle, ahead of Robert Harris’s Rushmere.  Ten dinghies came out to enjoy the conditions, with Dominic Copping sailing a Laser Radial taking two wins and a second, with Ellie Edwards’s Splash twice second with one win.  Third place varied between Jonas Osborn’s Laser, Jack Copping’s Enterprise and James Galloway’s Laser.  Next weekend the Club is looking forward to hosting their Keelboat Weekend on Hoveton Little Broad.

 

 

A busy weekend at HSC…

Horning Sailing Club enjoyed a pleasant weekend over 22-23 June with several different events taking place.  Saturday afternoon saw the introduction of new adult keelboat training sessions, followed by the Sundown series, whilst Club racing and a Yeoman Open took place on Sunday.

Club racing took place outside the Clubhouse, with the River busy with holiday traffic, and this, combined with the light winds and tide, made the racing somewhat about tactical decisions and timing.   In the Reedling fleet Robert Hancock sailing Siskin pulled out a significant lead over Kevin Saunders helming Cockatrice in both morning races, whilst in the 5-strong Rebel fleet Kim West took one win in Rebel, Kevin Edwards two in Rebel Maid.  Edward Wildman won both dinghy races in his Laser, ahead of Ellie Edwards’ Splash.

Experimenting with a new format, the Yeoman Open races were condensed into one day, with two back-to-back races and one afternoon race on Hoveton Little Broad.  With light winds on the Broad, the first race was eventful as three boats failed to notice the change of course and sailed the wrong course.  Eventually it was Roger Hannant sailing Firefly (and the only boat to fly a spinnaker) that won the race, ahead of Geoff Stubb’s Tara in second, and Bob Barham-Brown’s Amethyst in third.  The second race once again saw Firefly take line honours, with Tara second and Toby Fields sailing Tanskey third.  The final race saw Tara take the win, Firefly second and Tanskey third, meaning that the series was won overall by Roger Hannant crewed by Kathryn Pettit.